Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Szövetség a Közép-Kelet-Európai Zöld Falusi Vendégfogadásért
Szerző:
dr. Csáky Csaba
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1993
Szám:
37.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Szövetség a Közép-Kelet-Európai Zöld Falusi Vendégfogadásért (Budapest, Szoboszlai u. 2-4., 1126, T:155-1857)
Települések:
Tárgyszavak:
falufejlesztés, falusi turizmus
Megjegyzés:
D40_37.txt
Annotáció:

"Szövetség a Közép-Kelet-Európai Zöld Falusi Vendégfogadásért" (Zöld-Lágy-Bio-Öko Turizmus)
Kezdeményezés a Közép-Kelet-Európai zöld-falusi-tanyai (öko) vendégfogadás kibontakoztatására, feltételeinek kialakítására.
Nyugat-Európában széles körben, Közép- és Kelet-Európában az utóbbi években több kezdeményezés, példa bizonyítja, hogy a falu felemelkedésének a mezőgazdasági, a falusi lakosság boldogulásának, az épített és a természeti környezet, a kulturális hagyományok megőrzésének, helyi, regionális termékek, az emberi megértés erősítésének egyik eszköze a falusi vendégfogadás. A Közép- és Kelet-Európai térségben az állampolgárok, önkormányzatok, vállalkozók részéről egyre szélesebb körben fogalmazódik meg az elhatározás, hogy a falusi vendégfogadás keretében kiegészítő jövedelemhez, megélhetéshez jussanak. A szövetség elfogadja az első "Európai Zöld Fórum" (1992 október, Franciaország) vezérgondolatát: hogy a XXI. század a zöld turizmusé, miszerint egyre többen keresik, kedvelik a zöld, falusi, tanyai üdülést.
A szövetség munkáját:
1. Kampány az európai vidékért 1987-1988 (Európai Tanács Európai Közösség);
2. 20 millió hektár szántóterület kivonása a mezőgazdasági termelésből 2000-ig konferencia 1989 Rotterdam (Európai Közösség, IFLA);
3. FAO falufejlesztés, falusi agroturizmus dokumentumok;
4. 1990 az Európai Turizmus Éve (Európai Tanács, Európai Közösség);
5. OECD falusi turizmus, falufejlesztési dokumentumai
6. Európai falvak - falusi turizmus 2000-ben konferencia, Kaposvár 1990;
7. Stratégia az európai vidékért 1991 (ECOVAST);
8. A "Falusi turizmus kiépítése Közép- és Kelet-Európában a nemzeti hagyományok és a nyugat-európai tapasztalatok alapján" - Mezőtúr, 1992., melyet a Magyar Falusi Vendégfogadók Szövetsége, az EUROTER és a Falusi Tanyai Vendégfogadók Európai Szövetsége (EUROGITES) szervezett Catherine Lalumiere, az Európai Tanács főtitkára a Magyar Kormány elnöke és több tagjának fővédnökségével, az Európai Közösségek küldöttének jelenlétében.
9. Első Európai Zöld-Turizmus Fórum - 1992, Vichy, Franciaország határozataira alapozza.
A Közép-Kelet-Európai térségben speciális feladatként jelentkezik a falusi-tanyai vendégfogadás kiépítése. Ezt az egyes országok eredményesen, a több évtizedes hátrányt fokozatosan leküzdve, a falusi-tanyai vendégfogadás nemzeti hagyományainak hasznosításával, a nyugat-európai országok utóbbi három-négy évtizedes gyakorlatának adaptálásával, a regionális és az európai együttműködés erősítésével oldható meg. Szükséges felhívnunk fokozottabban Európa figyelmét Közép-Kelet-Európa speciális feladatára, a falusi-zöld-turizmus kiépítésére azért, hogy Európa regionális, nemzeti, területi, helyi szintjein hatékonyabban tudjunk együttműködni.
A nyugat-európai tapasztalatok alapján arra van szükség, hogy a helyi civil kezdeményezés szervezeti formát találjon és találkozzon a Parlament, a Kormányzat, a régiók, az önkormányzatok akaratával. A falusi-tanyai vendégfogadás kiépítéséhez, mint előfeltételként szükséges az adókedvezmények, mentességek, pénzügyi támogatások és a kedvezményes hitelek, az oktatás, a továbbképzés, a tanácsadás, a reklám, a határok átjárhatóságának biztosítása.
Szükségesnek tartjuk, hogy a falut érintő nemzeti és nemzetközi erőforrások, segélyek, támogatások, kedvezményes hitelek szolgálják a falusi vendégfogadás kiépítését, a higiéniai modernizálást, piacra jutást. A Szövetség felkéri az európai és mindazokat a nemzetközi és regionális kormány és nem kormány szervezetek, akik érdekeltek Közép- és Kelet-Európa falusi térségeinek fejlesztésében, hogy támogassák a falusi-tanyai vendégfogadás kiépítését, piacra jutását.
Kérjük Közép- és Kelet-Európa nemzeti parlamentjeit, kormányait, regionális szervezeteit, az önkormányzatokat, hogy a falusi vendégfogadást vonják be minden lényeges politikájukba: agrár, idegenforgalmi, foglalkoztatási, szociális, kultúr és oktatási, környezet, természet, műemlékvédelem, egészség- és sport- politikájukba.
Kérjük a kormányzatokat, hogy a szűkös nemzeti erőforrásukat egészítsék ki a "Phare", a "Tempus" és más segélyforrásokkal, a két- és többoldalú állami támogatások, kedvezményes hitelek biztosításával. Kezdeményezzék, hogy a falusi turizmus legyen része az integrált falu fejlesztésének, illetve ahol nincs, ott kezdeményezzék az integrált falufejlesztést.
Fontosnak tartjuk, hogy az egyes országok nemzeti idegenforgalmi arculatának megrajzolásában (imageban) fokozatosan helyet és megfelelő teret kapjon a falusi-tanyai vendégfogadási ajánlat. Kiemelt fontosságúnak tartjuk a nyilvánosságot a médiák, sajtó, rádió, tv szerepét abban, hogy a falusi-tanyai lakosság és az üdülni vágyók felismerjék érdekeiket a falusi-tanyai üdülésben, zöldturizmusban. A résztvevők hangsúlyozzák, hogy a falusi-tanyai üdülési jó minőségben az európai normákhoz igazodva és az épített-természeti-kulturális környezet károsítása nélkül, a lágy turizmus követelményeit, filozófiáját szem előtt tartva szükséges kiépíteni. Mi, akik az alakuló ülésen részt veszünk kinyilvánítjuk, hogy létrehozzuk a "Szövetség a Közép-Kelet-Európai Zöld Falusi Vendégfogadásért" szervezetet mint egyesületet.
A szervezet fő célja, hogy a nemzeti hagyományok és az európai tapasztalatok alapján kezdeményezze és közreműködjön a Közép- és Kelet-Európai falusi-tanyai vendégfogadás előfeltételeinek biztosításában, a szemlélet formálásában, az egyre népszerűbb zöld falusi-tanyai üdülés népszerűsítésében, a regionális és az európai együttműködés erősítésében.
A Szövetség kezdeményezi és közreműködik a Közép-Kelet-Európai Szövetség vendégfogadói ajánlatok nyilvános katalógusban való megjelentetésében. Ösztönzi az egyes nemzeti szervezetek létrejöttét, regionális, európai együttműködését.
A Szövetség kapcsolatot tart az európai kormányszervezetekkel, nem kormányszervezetekkel, az Európai Közösségek és az Európai Tanács illetékes bizottságával, valamint az EUROTER-rel, az ECOVAST-tal, a Falusi Tanyai Vendégfogadók Európai Szövetségével (EUROGITES). A Szövetség kéri az egyházak, felekezetek, civil szervezetek, egyesületek, médiák, sajtó, rádió, tévé támogatását. A Szövetség a Közép-Kelet-Európai térség összefogását azzal az elhatározással kezdeményezi, hogy a falu, a falusi-tanyai üdülés iránt elkötelezett állampolgárok, civil szervezetek, egyházak, önkormányzatok, jogi személyek, médiák eredményesen tudnak együttműködni a döntéshozókkal, az egyes régiókban, településeken, a falusi-tanyai üdülés kiépítésében.
A Szövetség nyitott szervezet, várjuk soraiba a zöld, a falusi üdülés iránt elkötelezettek együttműködését, amelynek nyomán megfelelő minőségben és körben kialakul a falusi tanyai vendégfogadás. A kezdeményezést a Szövetség alakuló közgyűlése (1992. nov. 28. Albertirsa, Magyarország) fogadta el.
Budapest, 1993 január hó
Dr. Csáky Csaba c. egyetemi docens
Felhívás a "Szövetség a Közép-Kelet-Európai Zöld-Falusi Vendégfogadás Kiépítéséért" (Zöld-Bio-Öko-Turizmus) alapító tagként való részvételre
1992. november 28-án megalakult a "Szövetség a Közép-Kelet-Európa Zöld-Falusi Vendégfogadás Kiépítéséért" (Zöld-Bio-Öko-turizmus). A szövetséget, mint társadalmi szervezetet magyar jog szerint jegyezte be a bíróság. A szövetség célja: hogy az egyes közép-kelet-európai országokban kezdeményezze a falusi tanyai vendégfogadó szövetségek létrejöttét, és közös munkával elevenítse fel a falusi tanyai vendégfogadás nemzeti hagyományait. Adaptálja Európa falusi tanyai vendégfogadással kapcsolatos hasznosítható megoldásait. Az egyes tagországok képviselői vállalták, hogy a főbb dokumentumokat a nyelvükre lefordítják, hogy ezzel is segítsék a nemzeti, a regionális, helyi döntéshozókat a falusi tanyai vendégfogadás állami önkormányzati előfeltételeinek biztosításában (Adómentesség, szubvenciók, kedvezményes hitelek, marketing támogatások, fejlesztések, a regionális termékek előállítása, népi mesterségek újrahonosítása stb.).
A Szövetség munkaközösségei:
1. Regionális bizottságokban
2. Kárpát-Duna, 3 . Balkán,
4. Baltikum, valamint a
1. Média (médiák, reklám, marketing)
2. Pénzügyi szabályozás (adómentesség kedvezmény, szubvenciók, kedvezményes hitelek)
3. Oktatás, továbbképzés
4. Az épített és természeti környezet megőrzése
5. Önkormányzatok
6. Határok átjárhatósága
7. Egyházak, felekezetek
8. Foglalkoztatás bővítés - munkanélküliség mérséklése
9. Ifjúsági pályázatok
10. EXPO 1996
bizottságokban fejti ki munkáját.
A szövetség szívesen fogadja soraiba mindazokat a jogi személyeket, akik készek közreműködni a közép-kelet-európai falusi tanyai vendégfogadás újrahonosításában.
A szövetség címe: H-1126 Budapest, Szoboszlai u. 2-4. telefon/fax: 155-1857
Készséggel ad felvilágosítást és megküldi a Közép-Kelet-Európai zöld- falusi tanyai (öko) vendégfogadás kibontakoztatására, feltételeinek kialakítására című kezdeményezést. Budapest, 1993. január 8.
Üdvözlettel
Dr. Csáky Csaba
c. egyetemi docens
elnök
Belépési nyilatkozat
Alulírott a Szövetség alapító tagja kívánok lenni. Az alábbi munkaközösségekben (közösségekben) kívánok tevékenykedni.
A Szövetség munkaközösségei:
I. Regionális munkaközösségek
1. Kárpát-Duna
2. Balkán
3. Baltikum
II. Téma munkaközösségek
1. Média (médiák, reklám, marketing)
2. Pénzügyi szabályozás (adómentesség, kedvezmény, szubvenciók, kedvezményes hitelek)
3. Oktatás, továbbképzés
4. Az épített és természeti környezet megőrzése
5. Önkormányzatok
6. Határok átjárhatósága
7. Egyházak, felekezetek
8. Ifjúsági pályázatok
9. EXPO 1996
Név:
Lakcím:
...Irányítószám...helység...utca/tér...telefon
Munkahelyi cím:
...Irányítószám...helység...utca/tér...telefon, fax
Dátum
Aláírás

Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés