Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Svábhegyi kezdeményezés
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
35.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Szabon JĆnos
Intézmények:
Svábhegyi Egyesületek Szövetsége - Széchenyi-hegyi Regionális Egyesület
Települések:
Budapest
Tárgyszavak:
Svábhegy önkormányzatai, közösségfejlesztés, környezetvédelem, környezetvédő közösség
Megjegyzés:
D11_35.txt
Annotáció:

Svábhegyi kezdeményezés
Javaslat a közösségfejlesztés támogatására az érdekelt kerületi adófizető polgárok környezetvédő köreinek képzésére a Svábhegy és a kerület "fenntartható fejlesztésére" irányuló döntés-előkészítési folyamatba való bevonásuk érdekében az Önkormányzat és a Svábhegyi Egyesületek Szövetsége (SESZ), valamint a Független Ökológiai Központ (FÖK) együttműködésével.
Előzmények
A) A Svábhegy a főváros évszázados hagyományú kiránduló központja. Mintegy 20-25 km2 - jelentős idegenforgalommal bíró - terület. Fejlesztése vagy romlása mintegy húszezer lakost - Zugligettől a Kis-Svábhegyen át a Széchenyi-hegyig - közvetlenül is érint. Jellegének kialakításában és hagyományainak őrzésében az 1888-ban alapított Svábhegyi Egyesület és utóda, a Svábhegyi Egyesületek Szövetsége (SESZ, a tagegyesülettel) komoly szerepet vállalt. Ma a lakosság kevés lehetőséget lát a tevőleges részvételre a Széchenyi-hegyi Regionális Egyesület (RegE) és Svábhegy alapítvány egy felmérése szerint, ugyanakkor a civil javaslatok, hasonlóan a választmányi határozatokhoz és a közös "népi kezdeményezéshez", a polgárok környezetvédő szándékának kifejeződései.
B) A lakossági egyesületek és az önkormányzatok együttműködése az ország legtöbb településén gyermekkorát éli, ezért az ezzel járó "gyermekbetegségek" prevenciója érdekében egy társasköri tapasztalatcserét szolgáló információs hálózatot alapítottak a hazai civil egyesületek a RegE kezdeményezésére. (CET, Civil Egyesületek és Társaskörök hálózata) Az egyik leghasznosabb javaslat a civil társadalom és az új hatalmi szervezetek kapcsolatának megteremtésére az ún. vermonti programé: környezetvédő közösségek létrehozása és képzése az önkormányzatok jobb fejlesztési, döntés-előkészítői munkája érdekében. A program két hazai városban már támogatókra talált, a módszer pedig átvehető: A Független Ökológiai Központ (FÖK) vállalja a munka képzési részének szervezését és részben kiadásait is az említett két városban, mérséklendő az önkormányzati terheket.
C) A XII. ker. Önkormányzat testülete, a Környezetvédelmi, valamint a Várospolitikai munkabizottságai egyaránt törekszenek "a természet és az építészet egyensúlyát" biztosítani. De: "az értelmetlen konfliktusok nehezítik az előrelépést" nyilatkozza dr. Horváth M. képviselő. A környezetvédelemhez hívja partnerül a kerület lakosságát!
Felkérés
Az egyesület választmánya tisztelettel felkér minden érdekeltet, különösen a választott vagy megbízott önkormányzati vezetőket és szakértőket, hogy a maguk területén tegyenek lépéseket az érintett lakosság érdemi bevonására, ehhez egy lehetőségként a vermonti módszert ajánljuk és a következőket javasoljuk:
1. A svábhegyi érdekelt körzetek önkormányzati képviselői a SESZ elnökével, Berczik Árpádnéval közösen terjesszenek elő egy kidolgozott javaslatot.
2. A Környezetvédelmi, valamint a Várospolitikai munkabizottság foglaljon állást a közösségfejlesztésről, valamint a FÖK ebben való részvételéről, vagyis arról, hogy a polgárokat bevonja a XII. kerület "fenntartható fejlesztési programja" kialakításánál a döntés-előkészítési folyamatba, és ehhez a FÖK módszere szerint közös munkatervet javasol.
3. A FÖK véleményezze a javaslatot az állásfoglalások birtokában, nyújtson szervezési és szakmai támogatást a közösségfejlesztéshez. Az egyesületi választmány nevében:
Szabon János
Széchenyi-hegyi Regionális Egyesület Jókai Klub, Budapest XII., Hollós út 5. Levélcím: 1121 Budapest, Rege út 11/a.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés