A református 30 perc rádióműsor kéthetente szerdán este jelentkezik a Civil rádióban (FM98), immáron harmadik éve. Magazinműsorunkat CD lemezen juttatjuk el a stúdióba. Jelen leírás célja, hogy segítségül szolgáljon azok számára, akik rádióműsor készítésben gondolkodnak, de úgy érzik, hogy ehhez nincsenek meg a feltételeik. A mi általunk használt műsorváz és technikai feltételrendszer jó alapot szolgáltathat mindenki számára, melyre aztán építhet, vagy melyen könnyedén változtathat, csiszolhat. Nem utolsó sorban véleményünk szerint elérhető árú és nem professzionális felhasználói ismereteket igénylő műsorkészítési hátteret ismertetünk, mely ugyanakkor FM sugárzási minőséget nyújt. Referenciaként csak azt tudom ajánlani, hallgassátok a Civil rádiót, és benne a református 30 percet kéthetenként, szerdán este 10 órakor.
A műsor felépítése
Szerkezetileg a következő képen épül fel a református 30 perc műsora: - Szignál 0,5 perc; - Zeneszám1+köszöntő szöveg+tartalom 2,5 perc; - Beszélgetés1 7 perc; - Zeneszám2+önazonosító szignál 3 perc; - Beszélgetés2 6 perc; - Zeneszám3 2 perc; - Jegyzet1 5 perc; - Zeneszám4+elköszönő szöveg 4 perc; Ez a szerkezet rugalmasan változhat adásról-adásra, vezérfonalként azonban érdemes megjegyezni, hogy nekünk a 30 perces műsorhoz 18 perc vágott anyagot kell előállítani (+/- 2 perc). Ez az anyag alkotja majd a műsor gerincét. Általában először elkészül egy interjú, beszélgetés egy adott témában. Ez felkerül a számítógépre, az archívumba. Ez újraírható CD-n jut el ahhoz, aki vágni fogja azt. Ő a szerkesztés után megfelelő idejű és tematikus részekben visszajuttatja a műsor végleges kialakítójához az anyagot. A műsor végleges kialakítója kiválasztja a zenéket és megírja az összekötő szövegeket. Az aktuális hírekkel, hirdetésekkel együtt az adás előtt néhány nappal rögzítjük az összekötő szövegeket, majd a rögzített anyagot befésüljük az előzetes műsorvázlatba. A kész adást a sugárzás előtt mindig meghallgatja valaki (nem a készítője! Pl. lektor, nagyobb tapasztalatú segítő, referencia ismerős), hogy az esetleges bakikat, tárgyi tévedéseket minimalizálni tudjuk. Majd irány a stúdió, ahol a technikusnak személyesen adjuk át az anyagot, kérve a pontos kezdést. Egy 30 perces műsor elkészítése időben jelenleg a következő képen becsülhető: 1.) Beszélgetés megszervezése 20 perc; 2.) Beszélgetés rögzítése 45 perc; 3.) Utómunkák 90 perc; 4.) Összekötő szövegek felvétele 45 perc; 5.) Műsor végleges kialakítása, CD írása 90 perc; Így kéthetente ~5h-i munkával tudjuk előállítani a műsort. A csapat jelenleg 3-4 fő, így a személyes elfoglaltság kevesebb, mint a teljes ráfordított idő.
Utómunkák személyi számítógépen
A MiniDisc-ről a felvételeket egy hangkártya analóg bemenetén keresztül wav fájlként rögzítjük vágatlan nyers formában. A rögzítéshez és a vágáshoz bármilyen hang-szerkesztő program használható, mely a következőket tudja az alapfunkcióban tudott kijelölés/vágás mellett: - Felvétel wav formátumban sztereóban; - A hangfájl normalizálása. Valójában a hangerősség automatikus beállítása a még nem torz legerősebb szintre; - Fade in/Fade out. Be ill. lekeverés; - Dinamika kompresszió. A halk és a hangos részek közötti hangerősség különbség csökkentése. Nem kell törekedni a teljes kiegyenlítésre, hiszen a rádióállomás maga is sugárzás előtt végez ilyen kompressziót; - Esetleg digitális zajcsökkentés. Akik megengedhetik maguknak, használják pl. a Sound Forge valamelyik kiadását, mely igen jó, de drága szoftver. Az elkészült részeket az adott adás dátumával jelzett könyvtárba másoljuk, növekvő sorszámmal ellátva.
Technikai feltételek
Ebben a fejezetben bemutatjuk a „terepi” felszerelésünket. A terepi alatt azt értjük, amivel nekiindulunk riportozni. A mellékelt fotó segít azonosítani a részeket:
Záró gondolatok
A professzionális rádióműsorban a technikus, a szerkesztő, a riporter és a riportalany rendelkezik akkora rutinnal, hogy fél szavakból, jelekből jól együtt tudja tartani a műsort. Mindannyian figyelnek az élő adás keretében: - az időre; - a téma megfelelő mélységű feldolgozására; - a felvetett kérdések lezárására; - a műsor ívére, ritmusára, a műsor stílusára, nyelvezetére; - stb. Tapasztalatunk alapján az idáig vezető út hosszú, bár az előre haladás üteme fokozatosan gyorsul. (Bizonyos előrehaladás már nálunk is tapasztalható). A rutin megszerzésével, előbb-utóbb a műsorkészítés fázisai kieshetnek (pl. az interjúkat, beszélgetéseket vágni már nem szükséges) a végére pedig a CD-t is el lehet spórolni, és beülve egy stúdióba tudunk élőben rádióműsort készíteni. Az adások nyomán létrejött az archívumunk, mely a számítógépes műsorkészítés mellékterméke. Visszamenőleg minden adás megvan mp3 formában, és ha az élet úgy hozza, tematikus összeállításokat, vagy válogatás műsorokat igen könnyen elő lehet állítani. Végezetül sok sikert kívánunk mindenkinek, és szeretettel várjuk a tapasztalatokat, visszajelzéseket, Makrai-Kis Zoltán kpz@sportfoto.hu