Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az EPER Rádió műsorterve
Szerző:
Hargitai Henrik
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2002
Kiadó:
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
kisközösségi rádió, egyetemi rádió, rádióegyetem
Állomány:
Legalább ennyit a kisközösségi rádiózásról
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E


ELSŐ PESTI EGYETEMI RÁDIÓ
Az Első Pesti Egyetemi Rádió kisközösségi rádió, mely Budapesten az Astroián levő ELTE épületéből sugározna. Célközönsége: egyetemisták, középiskolások, az egyetemen (ELTE BTK/ÁJTK) és gyakorló iskolájában oktatók és dolgozók.
A rádió alapértékei: kulturális célt vállaló műsorszolgáltatás. művelődési, kulturális, művészeti, humán- és természettudományi oktatási programok sugárzása
Kapcsolattartó személy: Hargitai Henrik (hargitai@emc.elte.hu). A rádió befogadó és működtető intézménye az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet média (kommunkáció) szaka.

Műsortípusok:
oktatási-népszerű ismeretterjesztő műsorok; egyetemi élet, diákélet; tematikus műsorok a hallgatókat érintő kérdésekről; a hallgatók által készített zenei műsorszámok; az idegen nyelvi tanszékek által készített idegen nyelvi műsorok.

Műsorsávok:
9-12 sáv: egyetemi aktuális kérdések, óra tematikák, rövid ismeretterjesztő spotok, zenével (egyetemi élet)
13-15 sáv: ismeretterjesztő és oktatási műsorok („rádióegyetem”)
15-18: egyetemisták készítette tematikus műsorok (tematikus)
18-09 sáv: korábbi ismeretterjesztő és oktatási műsorok (rádióegyetem archív)

Műsorszünet:
-Ünnepnapokon, illetve az egyetemi oktatási szünetek napján - mely napokon az egyetem zárva tart - adásszünet van.
-A szezonális szünetek időszakaiban (különösen: nyári szünet július 2-szeptember 2; téli szünet (december 15-január 2) a rádióban adásszünet van.


Fő műsortípuai:
· Oktatási-népszerű ismeretterjesztő műsorok előre megszerkesztett adások a természettudományok és humán tudományok tárgyköreiből. Két típusa a hosszabb elemző stíléusú műsor, illetve a rövidebb, felvillanásszerű adás. Készítői a tanszékek oktatói, hallgatói, a komunikáció szak oktatói és hallgatói segítségével

· Egyetemi életet diákéletet bemutató, annak aktuális kérdéseiről szóló műsorok az egyetemi diákönkormányzatok, diákújságok és hallgatók segítségével készített magazinszerű adások, melyek az aktuális eseményeket mutatják be

· Tematikus műsorok a hallgatókat érintő kérdésekről: a hallgatók által készített, az őket érdeklő témákról szóló műsorok

· A hallgatók által készített zenei műsorszámok; zenei szerkesztői vagy zenészi képességekkel rendelkező hallgatók műsorai, szigorúan a rádió által játszott zenei műajokon belül

· Az idegen nyelvi tanszékek által készített idegen nyelvi műsorok. az adott nyelvű kultúrát bemutató műsorszámok

· Tanszéki műsorok: adott tanszék életével foglakozó műsorok

· Óra-ajánlók: az adott félévbem meghirdetett órák rövid, „reklámspotszerű” vagy „reklámriportszerű” bemutatásai

Az EPER gazdálkodása:
Az Első Pesti Egyetemi Rádió az ELTE BTK hallgató és oktatói önkéntes munkájával készül. A rádió műsorkészítői lehetőség szerint speciálkollégium keretében dolgozhatnak. A rádióhoz szükséges anyagi eszközök és nyersanyagok beszerzését az egyetem (alapító) támogatásával ill. a műsorok elkészítésére vonatkozó pályázatok útján kívánjuk megoldani. Az egyetem mint infrastrukturális és szellemi háttér biztosítja a rádió fennmaradását. A rádió technikai bázisaként az ELTE kommunikáció szak rádióstúdióját használjuk.


Kiegészítő dokumentum: az Első Pesti Egyetemi Rádió 13-15, 18-09 sávjának teljes műsoiridejét kitöltő, a 09-12 órás sávot részben kitöltő Rádióegyetem adásokról.

Az első oktatási rádió- és tévéadások egyidősek magukkal a médiumokkal, sőt, sok országban a tévé az oktatási funkciójának köszönheti születését. Ezen médiumok megalakulásakor más motiválta az iskolatévé és -rádióadások készítőit: akkor az elemi oktatási feladatoknak kellett megfelelniük, a rádióhullámok segítségével olyan helyekre eljuttatni a tanár hangját, ahol amúgy nem volt iskola. Ez a funkció ma is jelentős számos helyen a világban (India, Óceánia, Ausztrália, Afrika országai), míg a nyugati világban ismét reneszánszát éli, de más formában. Az infotainmenthez hasonló edutainment kifejezés türközi tartalmát: szórakoztatva oktatni.

A különböző távoktatási projektek egyik fő láncszeme is a televízió, a rádió és ma már az internet is. Fontos sikerükhöz, hogy az oktatási intézmények hivatalosan is felvegyék tantervükbe a médián át közvetített órákat. Az egyre divatosabb önképzés a másik fő hajtóereje az adásoknak. És ne felejtsük el, hogy nem csak a diákok,hanem a tanárok képzésében is fontos szerepe van. Azoknak is lehetpőséget ad a művelődésre, akik nem tudnak bekapcsolódni az egyetemi/középiskolai oktatásba különböző okokból.

Napjainkban alakul ki az információs társadalom. Ennek egyik fő médiuma a világháló, az internet, de a többi elektronikus médium - a rádió, a televízió - is jelentős átalakuláson megy keresztül. Az információs társadalom legértékesebb „terméke”, mint az elnevezés is mutatja, az információ maga. Az egyetemi oktatás szintén jelentős változás előtt áll: egyre több helyen bukkannak fel távoktatással (virtuális egyetem) foglalkozó szervezetek, egyes helyeken már diplomát is lehet távoktatással szerezni. A média felhasználása az oktatásban - a távoktatás - már az első elektronikus médium, a rádió megalakulásakor felmerült. A Magyar Rádió indulásakor, 1925-ben mondta megnyitó beszédében Demény Károly államtitkár: „...Ezzel bevonult a magyar művelődés rendszerébe egy új, jelentős tényező, amely nagy feladatokra hivatott, egyrészt népünk oktatása és kulturális emelkedése terén, másrészt a magyar műveltségnek, kiválta magyar zenének és általában a magyar névnek a külföldön való megismertetése terén.”

A nagy reményeket nem váltotta be a rádió, sem a televízió, mert - rövidebb időszakokat leszámítva - az oktatási műsorok aránya igen csekély maradt, s mára főleg a rádióban, szinte teljesen elenyészett. A kereskedelmi rádiók nem sugároznak oktatási műsorokat, nem feltétlenül azért, mert nem akarnak, hanem azért, mert nincsenek a mai kor igényeinek megfelelő műsorszámok. Az interneten is hasonló a helyzet: az információ inkább a napi híreket, illetve üzleti híreket jelenti, s csak kisebb mértékben a valóban hiteles tudást tartalmazó anyagokat. A nagyobb tudományos folyóiratok internetes megjelenését leszámítva kevés a hiteles tudásforrás, s ha van, az valószínűleg angol nyelven van. A tudományos, hiteles, de érdekes tudásra mindazonáltal nagy igény mutatkozna. Ezt bizonyítják csak hazánkban is a Spektrum TV illetve a Tudás Fája kiadványok sikerei. Ma itt a lehetőség, hogy az internet segítségével az egyetemi tudást eljuttassuk mindenkihez, a kor igényeinek megfelelő, multimédiás kivitelben.

Célunk, hogy a magyar egyetemek tanárainak és hallgatóinak közreműködésével az Első Pesti Egyetemi Rádió hullámhosszán megteremtsük a rádióegyetemet, mely az egyetemi szintű tudás tára lenne.
Két fő műsorfajtát készítünk: egyrészt rövid, 1-5 perces klipekből álló adássorozatot, mely elsősorban a délelőtti magazin blokkban kapna helyet, másrészt hosszabb, 30-60 perces adásokat, melyek szintén sorozatokat alkotnának, és egy nagyobb témát fejtenének ki bővebben, a déli és esti sávba. Mindkét adástípus műsorai meghallgathatók lesznek az interneten (Real Audio), vagy megrendelhetők CD-n, mellékelt nyomtatott segédanyaggal.

Dokumentumok