Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az angliai, észak amerikai és ausztrál
információs és tanácsadó szolgáltatások áttekintése
Szerző:
Derek Manson-Smith
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2000
Kiadó:
Köz-TÉT Magyarország
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
tanácsadás, tanácsadó szolgálat, Anglia, USA, Ausztrália
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E



Az Egyesült Királyság Nemzetközi Fejlesztési Osztályának (DFID) – Know-How Fund – támogatásával.
Supported by the UK Department For International Development, Know-How Fund.

Köz-TÉT Magyarország

Az angliai, észak amerikai és ausztrál

információs és tanácsadó szolgáltatások áttekintése

2000. február


Ez a tanulmány egy rövid áttekintést nyújt az Angliában, Észak Amerikában és Ausztráliában működő főbb, független tanácsadó és információs szolgáltatásokról.

Bemutatja a főbb gyűjtőszervezeteket, melyek különböző megközelítései és filozófiái az információ és tanácsadás szolgáltatásnak Angliában, információ és tájékoztatásadásnak Észak Amerikában és közösségi információszolgáltatásnak Ausztráliában. E szolgáltatásokból néhány példát hoztunk fel bemutatásképpen. Nem tartoznak ezek közé a tömeg vagy külön feladatokra specializálódott szolgáltatások, illetve a központi kormány vagy helyi önkormányzati osztályok, melyek szintén szolgáltatnak információkat saját érdeklődési körükön és felelősségükön belül.

Anglia

Az Állampolgári Tanácsadó Irodák elsőfázisú, általános információs és tanácsadói szolgáltatást biztosítanak. Specifikus tanács, támogatás és képviseleti ügyekben fordulhatnak a megfelelő irodához vagy tájékoztatási szolgáltatóhoz is.

Az Állampolgári Tanácsadó Iroda szolgáltatásának céljai a következők:

· meggyőződni arról, hogy az egyének nem szenvednek hiányt jogaikban és kötelességeikben esetleg a számukra elérhető szolgáltatásokban az információ hiánya miatt, illetve amiatt, hogy nem képesek igényeiket megfelelően kifejezni,
· felelősségteljes befolyást gyakorolni a szociálpolitika és a szolgáltatások fejlődésére mind lokálisan, mind nemzetközileg.
Az alapelv az, hogy az Állampolgári Tanácsadó Irodai szolgáltatásnak függetlennek kell lennie és ingyenes, bizalmas és pártatlan tanácsot kell nyújtania mindenkinek fajtól, nemtől, szexuális beállítottságtól és egészségügyi állapottól függetlenül.

A szolgáltatás az egyéni és független Állampolgári Tanácsadó Irodákból áll, melyek mind tagjai az Állampolgári Tanácsadó Irodák Nemzeti Szervezetének (NACAB), mely Angliában, Velszben és Észak Írországban van jelen (CAS). A Skót Állampolgári Tanácsadó Irodák szintén szervezeti tagjai a NACAB-nak.

A szolgáltatáshoz személyes látogatás során vagy a helyi irodákba való betelefonálással lehet hozzájutni. A helyi irodák elérhetőségeinek részletei a világhálón is megtalálhatók a NACAB és a CAS web oldalakon keresztül. Néhány irodának Angliában és Velszben saját web oldala van. Az egyének jogairól szóló információk és tanácsok az adviceguide-ról is lehívhatók az Interneten keresztül. Ez a lehetőség és további információk a NACAB-ról és a CAS-ról a http://www.ncacab.org.uk és a http://www.cas.org.uk. web oldalakon találhatóak.

A Független Tanácsadó Központok Szövetsége (FIAC) az egész Egyesült Királyságot átfogó tanácsadó és információs központok hálózatának a koordináló testülete. A központok között az általános tanácsadói központoktól a speciális ügyekkel foglalkozó irodákon át a sajátos ügyfelekkel foglalkozó csoportokig mindent megtalálhatunk.

Számos FIAC tag számára a tanácsadás más tevékenységekkel is párosul. A FIAC tagság speciális nemzeti és regionális szervezeteket is magába foglal, mint például a Menekültügyi Tanácsot és a Nőket Segítő Egyesületet. A FIAC-ról további információt a http://www.fiac.org.uk web oldalon találhatunk.

Észak Amerika

Információt és tanácsot közvetlenül a külön erre specializálódott szervezetektől vagy indirekt módon a közvetítő rendszereken keresztül lehet kapni. Az Információs és Tájékoztatási Szervezetek helyi, állami (Amerika) illetve tartományi (Kanada), és nemzeti szinteken működnek, az Információs és Tájékoztatási Szervezetek Szövetségének (AIRS) oltalma alatt. Ezek telefonon keresztül elérhető szolgáltatások, ahol szakképzett tájékoztatást nyújtó operátorok szolgálnak információkkal. Az operátorok egy erőforrás adatbázis segítségével ajánlanak a telefonálóknak szociális szolgáltatásokat, önkéntes munka és adomány lehetőségeket, civil és lakóközösségi szervezeteket.

További információ található az AIRS-ről a http://www.airs.org web oldalon.

A United Way 211 például magában foglalja a Metropolita Atlantá-t, ahol különböző szolgáltatásokhoz a 211-es telefonszám hívásával lehet hozzájutni. (A 911-es a sürgősségi esetekben hívandó telefonszám, míg a 411-es telefonszám címek és telefonszámok tudakozója.) Ezen I & R rendszer jellemzői a következők:

· A hét minden napjában 24 órás elérhetőség.
· Többnyelvű segítségnyújtás kétnyelvű (angol és spanyol) alkalmazottak az AT & T Nyelvi Vonalának segítségével.
· Szakképzett tájékoztatást nyújtó operátorok segítségnyújtása szolgáltatási adatbázisokban való kereséssel, hogy a válaszok leginkább megfeleljenek a hívó igényének. A tájékoztatást nyújtó operátorok a telefonáló szükségleteiről, alkalmasságáról és lakóhelyéről gyűjtött információk segítségével felmérik minden hívó egyéni helyzetét. Ezután a hívónak rendelkezésére bocsátják a megfelelő iroda telefonszámát, nyitvatartási idejét és a felvétellel / bejutással kapcsolatos tudnivalókat, majd a hívó ezután közvetlen kapcsolatba lép az irodával. Sürgősségi hívás esetén a tájékoztatási szakember közvetlenül kapcsolatba léptetheti a hívót a megfelelő képviselettel.
· Telítettség esetén előre rögzített interaktív felvételek automatizált tájékoztatást biztosítanak. Az élelmiszerért, szállásért és köz-segítségért telefonálók szükségleteik és lakóhelyük szerinti információt kapnak. Ez az információ a hívó igénye szerint akárhányszor megismételhető és a hívó bármikor választhatja azt a megoldást is, hogy vár, amíg egy tájékoztatást nyújtó szakember személyesen nem válaszol a hívására.
· A web oldalon képviseletek és programok között lehet keresgélni, melyek segítségforrásokról, önkéntes munkalehetőségekről és képviseletek adományozási szükségleteiről adnak tájékoztatást.
· A hívók legalább 3%-ának nyomon követése, hogy felmérjék a szolgáltatás minőségét és a tájékoztatási hatékonyságot.

A United Way 211-ről bővebb tájékoztatást a htpp://www.airs.org/211/211e_packet.htm web oldalon lehet találni.

Ausztrália

A tanácsadó és információs szolgálatok Ausztráliában az angol állampolgári tanácsadó irodák modelljéből fejlődtek Közösségi Információs Szolgáltatásokká, melyek közül sokan ezzel azonosulnak, míg mások az Állampolgári Tanácsadó Irodákkal. Állami szinten a szolgáltatásokat képviselő szervezetek támogatják, mint például a Viktóriai Közösségi Információk, a Dél-Ausztrál Állampolgári Tanácsadó Iroda, a Közösségi Információs Stratégiák, nemzeti szinten pedig az Egyesült Ausztrál Közösségi információs Hálózat.

A Közösségi Információt szolgáltatásokról nyújtott információként, forrásokként, lehetőségekként, eljárásként, jogokként és kötelezettségekként definiálhatjuk, melyekre az embereknek azért van szükségük, hogy:

· tájékozott és racionális döntéseket hozhassanak életükről, közösségük társadalomgazdasági, jogi és politikai felépítése vonatkozásában,
· hatásos lépéseket tehessenek, és befolyásuk lehessen környezetük és életük alakulására.

A Közösségi Információ összefügg mind az egyén szükségleteivel és jogaival, mind széleskörű ügyekkel, melyek a közösséget, mint egészet érintik.

A Viktóriai Közösségi Információ (CIVic) például:

· A tagképviseletek számára folyamatos támogatást, tréninget, ellenőrzést és elemzést biztosít, hogy megbizonyosodjon arról, hogy így magas szintű minőségi szolgáltatást nyújtanak.
· Az Ausztrál Közösségi Információs Hálózat (CINA) tevékenységeiben részt vesz, és azt támogatja.
· Különböző szolgáltatókkal dolgozik együtt a Szakmai és Továbbképzési (TAFE) rendszerben, és a “Felnőtt Közösségek és Továbbképzés”-ben (ACFE), hogy biztosítsa, a közösségi tájékoztatási kérdésekben a tréningcégek illetékességét.
· Akkreditált tréningeket tart, hogy a közösségi információs szektor igényeinek megfeleljen.
· Egy sor információs terméket készít. Ezek a következőket tartalmazzák:
· közösségi erőforrások adatbázisa, mely közel 2000 közösségi szolgáltatási adatot tartalmaz egész Viktóriából, és melyet rendszeresen frissítenek erre specializált szolgáltatókkal,
· INFOCAB – egy havi közlemény, mely a legújabb közösségi információkat tartalmazza,
· Közösségi Események Naptára – közösségi fesztiválok és események listája egész Viktóriából,
· Közösségi Információs Tárház – egy hierarchikus névmutató rendszer, hogy segítse a közösségi információs források katalogizálását a későbbi visszakeresések során.
· Közösségi információs tanácsadást, tréninget és segélyszolgáltatásokat ajánl a kormány minden szintjének, ezen kívül közkönyvtárak és más közösségi információs szolgáltatók számára (pl. telefonos tanácsadó szolgáltatások) egész Viktória területén.
· Konferenciákat szervez, hogy számos közösségi, kormány és üzleti vezetőt kapcsolatba léptessen, a közösségi információs rendszerek megvitatása érdekében, az elektronika korában.

Bővebb tájékoztatást a CIVic-ről a http://www.civ.org.au web oldalon, az Ausztrál Közösségi Információs Hálózatról pedig a http://www.cisa.asn.au/cina/overview.htm web oldalon találhatunk.

Derek Manson-Smith

2000. február

Dokumentumok