Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló a Közösségfejlesztés konferenciáról
Szerző:
Kenyeres Sándorné, Kovács Edit szerk.
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
közösségfejlesztés, településfejlesztés, konferencia
Állomány:
Konferenciasorozat a közösségfejlesztésről 1999
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E

Beszámoló

Közösségfejlesztés konferencia

időpont: 1999, december 7.
helyszín: Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művelődési és Ifjúsági Szolgálat tanácskozó terem
kapcsolattartó: Kenyeres Sándorné (06/ 56 / 424-310)


A tanácskozást “Civilek lehetőségei a településfejlesztésben – a közösségfejlesztés jelene és jövője” - címmel hirdettük meg.

A konferencia szervezésével célunk volt: e tanácskozás is járuljon hozzá, hogy az önkormányzatok, térségi szervezetek, művelődési intézmények és a civil szféra képviselői e régióban is több ismerettel bírjanak a közösségfejlesztésről, annak módszereiről, eddigi eredményeiről, további céljairól. S hogy e gondolkodásmód e térségben is gyökeret verjen, illetve erősödjön.

A konferenciáról egy-két fontosnak ítélt gondolat:

- A vártnál többen elfogadták meghívásunkat (ez a helyi szervező pozitív élménye).
- S akik eljöttek nagy érdeklődéssel, a témára nyitottan fogadták az előadók gondolatait, illetve saját tevékenységükről szólva (pl. Vass Julianna, a Kapocs – Háló Alapítvány kuratóriumi elnöke) erősítették azt.
- Megfogalmazódott a civil szervezetek összefogása megerősítésének szükségessége is. S volt, aki felvetette a megyei civil szervezetek közös egyesületbe “tömörítésének” kérését is (pl. Rendek Sándor, a cigány Népfőiskolai Társaság ügyvezetője), melyre a válasz is elhangzott: a megyében több egyesületek összefogására létrejött szervezet is létezik (pl. a Megyei Egyesületek Szövetsége), de nem elég ismertek és hatékonyak.
- Megfogalmazódott, - a területfejlesztés kapcsán – hogy a területfejlesztési törvény módosítását követően, még kevesebb tere marad a civil szféra beleszólásának (l. a megyei területfejlesztési tanácsokból a kamarák kikerülése, és az önkormányzati kistérségi szövetségek részvételi arányának lényeges csökkentése) a területfejlesztésbe.

Összességében megállapítható, hogy a konferencia főelőadója, dr. Vercseg Ilona és a felkért referálók: Marsi Péter, Takács István, Csörszné Zelenák Katalin és Varga Matild segítségével és a konferencián résztvevők aktivitása által sikerült megvalósítani a tanácskozás célkitűzését. A közeljövő feladata az elültetett gondolat cselekvéssé formálódásának elősegítése lesz. A tanácskozásnak helyt adó Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művelődési és Ifjúsági Szolgálat, mint házigazda pedig optimális körülményeket teremtett a konferencia megvalósításához.


Dokumentumok