Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Hogyan alakítsuk a sajtókapcsolatainkat?
Szerző:
Péterfi Ferenc
Ország:
Magyarország
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2000
Kiadó:
Terjedelem:
2
Nyelv:
magyar
Tárgyszavak:
média, sajtó
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
D 317

Hogyan alakítsuk a sajtókapcsolatainkat?

- Közös munkával összeszedni, hogy a sajtókapcsolatok milyen eszközeit, technikáit, formáit ismerik és tartják fontosnak a jelenlévők (sajtóközlemény, sajtótájékoztató, sajtószervek felhívása - témaajánlat, meghívó-fax, helyi vásár-ill. általunk szponzorált médiaeseményék, vitaműsorok, találkozás szerkesztőkkel, sajtókampány....)

- Többféle szintű lehet a rólunk való híradás műfaja: normál hír, egy-egy témában cikk, elemző-összefoglaló írások, portré, stb - a kapcsolataink minőségétől is függ.

- Legyen a szervezeteinknek a folyamatos sajtókapcsolatok építéséért, gondozásáért állandó felelőse a belső szereposztásokban.

- Készítsünk sajtólistát a különféle orgánumok ill. szakterületek általunk ismert újságíróiról, ezeket min. évente kétszer frissítsük (az orgánum neve, az újságíró neve, beosztása, a rovat, telefon és fax, postacím).

- Sajtó ill. témafigyelés (szakmai felkészültség ill. a rólunk megjelent írások rendszerezett gyűjtése).

- Folyamatos kontaktus, ha nem írnak rólunk, akkor is adjunk magunkról hírt időnként a töm.kommunikációs partnereinknek .

- Indulhat egy sajtókapcsolat telefonon, - pontosan gondoljuk végig előre, hogy mit akarunk megkérdezni ill. elmondani-elérni, melyek azok a mondatok, amiket mindenképp viszont szeretnénk látni a sajtóban megjelent anyagokban, - de készüljünk fel anyagok küldésére is.

- Szerepeljen a sajtóközleményben:
a nyilvánosságra hozás dátuma, kapcsolattartó személy neve, telefonja, faxszáma, rövid ismertető mondat a szervezetünkről.
Szerkezete: figyelemre méltó főcím, alapinformációk (ki, mit, hol, miért, mikor), lehetőleg az első bekezdés tartalmazza a legfontosabb tényeket, a további részek információkkal és idézetekkel támasszák alá az előzőekben exponált kijelentéseket.







- Sajtótájékoztató megszervezése
tartsunk ötletbörzét a munkatársaink között az előkészítés szakaszában,
érdemes kb. egy hónappal a tervezett esemény előtt kezdeni az előkésztő munkát,
telefonon keressük a partnerünket, utána mindenképp egy faxon írásos anyagot küldjünk, majd az esemény előtt rátelefonálni, akik igérték a jövetelüket, azokat megerősíteni ebben,
jó helyszine legyen a sajtótájékoztatóknak (megközelíthetőség, elektr. energia felvételi lámpákhoz, megfelelő méretű helyiség, a szervezet logója legyen elhelyezve, emelvény, demonstrációs tábla ill. egyéb vizuális eszközök),
időzítés: van e más fontos esemény, rendezvény ugyanebben az időben, időtartama lehetőleg kb. 30-45 perc legyen,
a felszólalók mondandóját előre megtervezni, ne túl sok felszólaló legyen, maradjon idő a kérdésekre is, valaki mutassa be a felszólalókat és irányítsa a kérdések-feleletek rendjét, ügyeljen, hogy ne egy újságíró uralja a vitát
vendéglátásról gondoskodni.

- Sajtócsomag:
a felszólalók szövege a szervezet fejléces papírján,
a sajtóközlemény,
kit érdemes még megkeresni, megkérdezni a témában, (szakértők ill. az ügy más támogatói),
a sajtótájékoztatót rendező szervezetről rövid háttéranyag,
táblázatok, egyéb információk.

- Utómunkák
regisztráltassuk, hogy kik voltak jelen a sajtótájékoztatónkon, aki nem jött el és fontos nekünk, utólag keressük és igyekezzünk számára is tájékoztatást nyújtani.



Összeállította: Péterfi Ferenc



Dokumentumok