Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Közösségfejlesztés gyakorlatgyűjtemény
Szerző:
Tóth Vivien szerk.
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2016
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
közösségfejlesztés, helyi fejlesztés, példák
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E


Bevezető
A hazai közösségfejlesztők, köztük a Közösségfejlesztők Egyesülete, az elmúlt évtizedekben számos értékes és előremutató programot, helyi fejlesztést valósított meg, lakossági és önkormányzati szemléletmód-váltást, hosszú távú változásokat eredményező folyamatokat indítottak el. Egyesületünk 2014-ben ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját – részben ebből az alkalomból merült fel az igény, hogy tekintsünk vissza múltbeli munkáinkra, a múltbeli történésekre, s idézzük fel az elért sikereket, a még ma is példaként állítható közösségeket, kezdeményezéseket, folyamatokat. A 25. évforduló alkalmából megjelent kötetünkben ezt a visszaemlékezést a KÖFE múltbeli és jelenlegi tagjai és munkatársai megtették – a szubjektív visszatekintések az ünnepi kötetben olvashatóak.

A személyes történetek és visszatekintés mellett ugyanakkor fontos az is, hogy az idő távlatából több-kevésbé objektíven megítélhető erőfeszítések és eredmények szakmai szempontok alapján is megfogalmazódjanak, szakmai leírások, esetleg esettanulmányok formájában. Ezt az igényt erősítette a KÖFE munkastruktúrájának átalakulása: a szakmai tagozatok létrejötte is. A tagozatok életre hívásának egyik legfontosabb célja éppen az volt, hogy az évtizedek alatt felhalmozott tudás- és tapasztalattőkét rendszerezzük, áttekintsük a megszületett és a mai napig releváns szakmai eredményeket, s felhasználóbarát formában meg is osszuk ezeket kollégáinkkal, a társszakmák képviselőivel és az érdeklődő laikusokkal. A kiemelkedő „történetek” felelevenítése és csokorba gyűjtése a szakmai tagozatok rendszerző munkáját is segíteni fogja.

A gyakorlatgyűjtemény elkészítésének volt ugyanakkor egy harmadik motivációja is. A KÖFE Norvég Civil Támogatás Alap által finanszírozott programjában több, mint két éven keresztül dolgoztunk kistelepülési csoportokkal és szervezetekkel működésük és szolgáltatásaik közösségi alapokra helyezése, vagy a meglévő közösségi alapok erősítése érdekében. Projektünk egy vállalt célja egy jó gyakorlat gyűjtemény elkészítése volt. Munkánk előrehaladtával úgy döntöttünk, nem kívánjuk precízen definiálni, hogy mitől lesz egy közösségfejlesztői gyakorlat jó gyakorlat. Úgy gondoltuk, a legjobb mérce az idő: azok a projektek, folyamatok, kezdeményezések, melyek évek, évtizedek múltán is élnek a szakmai köztudatban, részei a képzési anyagoknak, csak jók lehetnek. Jelen gyakorlatgyűjtemény válogatásának alapja tehát: az időtállóság.

A gyűjtemény összeállításával megkezdett munkát folytatni fogjuk, hisz jónak bizonyult gyakorlataink vannak még bőven. Kollégáink ma is dolgoznak az anyagok összeállításán, a terepi történetek feldolgozásán. S gyűjteményünkbe szeretettel várunk más szervezetek által elért eredményekről, „jó gyakorlatokról” szóló írásokat is.

A kötet összeállításában fiatal kollégánk, Tóth Vivien volt segítségünkre, neki köszönhetjük az írások csoportosításának szempontjait is. Örömmel tapasztaltuk, hogy az írások újraolvasása, a velük végzett munka a fiatalabb generáció gondolkodását is mozgásba hozta, ami újabb javaslatok és felajánlások megszületéséhez vezetett.
Tehát, folytatás következik…

Budapest, 2016. április 30.

Farkas Gabriella


KOFE_gyakorlatgyujtemeny_2016.pdf

Dokumentumok