Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Támogató program a “fogyatékos” Média megsegítésére
Szerző:
Liling Tamás
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1999
Kiadó:
Handicap Alapítvány
Terjedelem:
Nyelv:
Tárgyszavak:
média, handicap, fogyatékosság, újság, video, rádió, Internet
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E

Handicap Alapítvány 1145 Budapest, Bácskai u. 25. tel/fax:268-9719

Láncszem

Támogató program a “fogyatékos” Média

megsegítésére





Célkitűzésünk: Integrált Média létrehozása

Alapítványunk alapvető célkitűzése: a sérült emberek legszélesebben értelmezett társadalmi integrációjának előmozdítása, a lehető legönállóbb és legteljesebb önrendelkezéshez való segítése, az ehhez szükséges társadalmi gondolkodás létrejöttének elősegítése. Mindezen célunk az egyén – legyen bármilyen fokú és minőségű támogatási szükséglete – értékeinek, szuverenitásának legteljesebb tiszteletbenntartása mellett történjék.
Az általunk kezdeményezett kommunikációs rendszer célja, hogy a jelenlegi társadalmi gondoskodás miatt kirekesztetté, kiszolgáltatottá, alulinformálttá, önértékvesztetté vált embertársaink:
· ráébredjenek értékeikre,
· felismerjék lehetőségeiket,
· sorsuk aktív formálóivá válhassanak
· felkészültek legyenek érdekeik képviselésére
Fel kell készülniük a társadalomban való mind teljesebb jelenlétre: a képzéstől a megfelelő munkahelyhez való jutásig, az egyéni és közösségi élet elérhetőségének megteremtésétől a közlekedési eszközök használhatóságáig, a szórakozási, sportolási, művelődési lehetőségek igénybevételétől a társadalmi életben való aktív szerepvállalásig. Ezeket a jogos igényeket fel és el kell ismertetni a társadalom lokális és országos közvéleményével és a különböző döntési pozíciókat elfoglaló képviselőkkel. Ehhez meg kell tanulni használni (csinálni) társadalom tudatát alapvetően befolyásoló, formáló médiát.


Láncszem Magazin
E felismerést indította útjára 1995-ben a Láncszem Magazint, melyet elsősorban bentlakásos otthonokban lakó sérült emberek írnak és szerkesztenek.

Mivel bentlakásos szociális intézmény az országban szétszórva több száz létezik
(az 1995. évi Információs évkönyv szerint önkormányzati fenntartású bentlakásos otthonok száma 637; 55.149 férőhellyel!), így e kommunikációs csatorna, több tízezer, eddig egymástól, és jórészt a külvilágtól is elzárt embert szolgál. E lap jelentőségét tovább növeli önszerveződéséből fakadó aktivizáló ereje, mely jó hatással van az általa elért emberek önértékének helyreállítására. Új célokat, feladatokat képes nyújtani olyanoknak, akiket a környezetük már “leírt”.
A speciális támogatásra szorulók eddig nemcsak az egészségesek gondoskodását voltak kénytelenek elszenvedni, de meg voltak fosztva az önkifejezéstől, saját világuk megfogalmazását és a közvetlen információhoz való jutást biztosító eszközöktől is. Az ő problémáik is a “másik oldal” szemszögéből voltak láttatva, kezelve, még ha még oly beleérző módon is történtek ezek megfogalmazások. Ezért is tarjuk fontosnak az esélyegyenlőség lehetőségét elősegítő, szegregációmentes komplex kommunikációs csatorna (írott és elektronikus, ill. számítógép-hálózatot is felhasználó komplex média) létrejöttét, mely utat nyithat az “integrált” média létrejöttéhez.
A Láncszem Magazin jelenleg: negyedévente fekete-fehér nyomásban, A/4 formátumban, 36 oldalon, 1500 példányszámban jelenik meg, alapítványunk postai úton történő terjesztésében. Magyarország összes bentlakásos intézetébe (egyházi és önkormányzati fenntartásúba egyaránt), mintegy 798 intézetbe, több intézetet fenntartó szervezethez (önkormányzatok, egyházak, hatóságok), szakirányú felsőoktatási intézetekhez, valamint közel kétszáz “magán” előfizetőhöz jut el.

BeszéLáncszem
Sokan vannak akik fizikai, egészségi, szellemi, lelki állapotuk miatt, vagy az őket ellátók túlterheltsége következtében nem képesek a csupán írásra-olvasásra épülő kommunikációra. Ezen kívántunk segíteni a hangos melléklettel. A Beszé
Láncszem 1996-1997 évben indult el, mely immár a hangzó világ lehetőségeit felhasználva (élő beszéd, zajok, zörejek, zene) a rádiózás nyújtotta lehetőségeket is bekapcsolta a sérült emberekről alkotott általános társadalmi gondolkodás szemléletváltozásának elősegítésébe.
A szélesebb nyilvánosság előtti rendszeres megjelenés, legalábbis Budapesten, a vártnál sikeresebben valósult meg. Szoros, élő együttműködést alakítottunk ki a budapesti Civil Rádió-val, melyben hetente egyszeri jelentkezéssel rovatot indítottunk, ill. tartunk fent (Handicap Rovat), melyet mi szerkesztünk és az általunk készített, vagy javasolt témák, interjúk kerülnek a hallgatóságához. Kísérletet tehettünk többféle fogyatékossági csoporthoz tartozó (mozgáskorlátozott, értelmi fogyatékos, siket) fiatal aktív bevonására. Vannak már rendszeresen jelentkező aktivisták, akik egyre nagyobb biztonsággal képesek a rádiózás eszköztárát alkalmazva érdekeiknek, örömeiknek gondjaiknak nyilvánosságot szerezni.
E programban hétről-hétre lehetőség nyílik az otthonok világában elzártságban, ill. testi, lelki hátrányokkal együtt élő emberek hétköznapjainak, örömeinek, gondjainak állandó jelenlétet biztosítani a rádió nyújtotta nyilvánosság előtt. Ez a rendszeres jelenlét a hallgatói attitűd esetleges alakításán túl, nagymértékben segítette a sérült embereket a médiával való ismerkedésben, a nyilvánosság előtti szereplésének a tanulásában, hiszen “igazi” médiakörülmények között (stúdió, riport helyzet, visszacsatolás, stb.), saját élményeiken keresztül tapasztalhatják meg e fontos tudatformáló eszköz sajátosságait, előnyeit és hátrányait.
A legsikeresebb interjúk rádiós műsorok szerkesztett hangkazetta formájában kerültek a Láncszem “hangjaként”
(BeszéLáncszem) forgalmazásra. A két médium egymásra építkező szerkesztéssel az írott sajtó és a hangzó világ lehetőségének egymást kiegészítő lehetőségivel élve szolgálja az integráció gondolatának terjedését, másrészt a művészetek (képzőművészet, irodalom, zene) eszközeivel szórakoztatva igyekszik olyan értékeket közvetíteni, melyek segítenek e közeledés természetessé válásához.

Tudósító Hálózat
E tudósítói hálózat nem csupán az országban elszórtan, szociális otthonokban lakók élethelyzetének, problémáinak, gondjainak és örömeinek hiteles bemutatását kívánja a saját maga által működtetett, a helyi és országos médián keresztül elősegíteni, hanem az otthonokon kívül élő, valamilyen fizikai, érzékszervi, lelki, mentális, szociális hátrány miatt többszörösen kiszolgáltatottá vált embertársainkat is bátorítani kívánja, hogy képesek legyenek ügyeiket a társadalom különböző szintű nyilvánosság előtt képviselni. Ezzel saját maguk is aktív formálóivá váljanak a sérült emberek legszélesebb társadalmi integrációját előkészítő társadalmi gondolkodás elterjedésében.
Ezen összetett célkitűzésünk megvalósításához az első és meghatározó lépések:
· Biztosítani szeretnénk, hogy a Láncszem olvasói, hallgatói hiteles és valóságos képet kapjanak a hazai bentlakásos szociális otthonokban élők helyzetéről.
· Biztosítanunk kellene, hogy önkéntes tudósítóink képesek legyenek mások számára is élményszerűen és hitelesen (objektíven) közvetíteni mondanivalójukat.
· Tudósítóink hozzájuthassanak az általuk érintett kérdéssel összefüggő megfelelő szintű és mélységű információkhoz, tájékozottságuk megalapozhassa tárgyalási helyzetüket (Informáltság, sokoldalú szakmai felkészültség, naprakészség, tárgyalóképesség).
· Tudósítóinkat ne sodorjuk még súlyosabb kiszolgáltatottsági helyzetbe, (érintettségük miatti kiszolgáltatottságuk fokozódhat, hiszen egy-egy ügy miatt, esetleg azokkal konfrontálódnak, akiknek maguk ki vannak szolgáltatva fizikailag, lelkileg, egészségügyileg). Olyan védelmet, mentelmet kell nyújtanunk számukra, melynek tudatában bátrabban vállalhatják küldetésüket.
Programunk számára sikerült olyan aktív, szakmájuk élmezőnyéhez tartozó újságírókat, szakembereket megnyernünk, akik személyes adottságaikkal, szakmai ismereteikkel, szaktekintélyükkel, kapcsolatrendszerükkel, ill. az általuk művelt médiumokkal is örömmel vállalták a bevezetőben már említett tudósító-hálózatunk szakmai hátterét biztosító körben való részvételüket (Miklós Gábor Népszabadság; Jónás István Magyar Rádió Szocióműhelyének vezetője; Siklósi Beatrix MTV1 főmunkatársa).
E képzések “kézzelfogható” eredményei a mellékleteként is olvasható Láncszemek alkalmi kiadvány, ill. a Siófoki Műhely szerkesztett audiókazetta.
Internet
A Láncszem komplexitása az Interneten való megjelenésben nyer összegzést. Alapítványunk a Soros Alapítvány támogatása révén teljes körű Internet hozzáférési támogatást élvez. Ez lehetőséget ad saját web-lap (home page) kialakítására és saját “hálószem” Internet “kikötő” létesítésére. Ezen kikötőnk jelenleg az alapítványunk által létrehozott írott magazin: Láncszem Internnetes elérhetőségét teremti meg magyar és angol nyelven. Ha a technikai feltételek (szerver kapacitás lehetővé teszi) a BeszéLáncszem hang anyaga mellett az Mi világunk video anyagai is az Interneten keresztül a Világhálóra kerülnek, így az országos megjelenésen túl az egész világ számára elérhetővé válnak! Ez ma még fantasztikusnak tűnő, de elérhető közelségben lebegő álom.....
Az így létrejövő, immár nemzetközi méretű nyilvánosságon keresztül programunk új lehetőséget nyit a fejlett európai társadalmak felé. Tudomásunk szerint ugyanis jelenleg sehol a világon nem működik programunkhoz hasonló projekt.
Úgy gondoljuk Európához való közeledésünk egyik sarkköve az állampolgárok jogos igényeinek, jogos szükségleteinek megnyugtató szinten történő társadalmi kielégítése, mely széles nyilvánosság előtt kontrollálható. Ehhez kívánunk programunkkal hosszú távon segítséget nyújtani.

Nézőpont váltás
Egy franciaországbeli szakmai látogatásom során alkalmam volt látni egy középsúlyos értelmi sérült férfi által alkotott videofilmet. Az önállóan kitalált, forgatott és hangalámondásával kommentált video-dokumentum élménye végérvényesen meggyőzött arról, hogy a video adta lehetőség igen fontos eszköz, elsősorban nekünk, “épeknek”, ahhoz, hogy nagyobb reménnyel közelíthessünk a sérült emberek világához, hogy nagyobb esélyünk lehessen “közös világunkban” való emberibb együttéléshez. Ezek a dokumentumok hitelesen mutatják be az észrevétlenül megépített mesterséges gátakat, melyeket a jó szándékú társadalom a sérült emberek “javára” hoz létre, mert helyettük gondolja ki szükségleteiket, és igazi visszacsatolás nélkül kényszeríti őket a vélt “gondoskodás” elviselésére. De hogy igazán mi zajlik egy több száz férőhelyes nagy szociális intézményben, hogy az emberi személyiség hogyan deformálódik ezekben a rákényszerülő, elviselhetetlen körülmények között, hogy az urbanizáció miféle abszurd gátakat állít a kerekesszékes ember elé, hogy ezek miképp hatnak egy tolókocsiban ülő ember hétköznapjaira, emberi kapcsolataira, hogyan szűkítik be életterét, ezekről csak sejtésünk lehet. Az érintettek révén készített leghitelesebb dokumentumok győzhetnek meg talán bennünket arról, hogy sok mindent alapvetően másként kellene csinálnunk!
Az általuk elkészített sajátos képi eszközökkel, egyéni formavilágával rendelkező videofilm, már mint szuverén műalkotás, alkotójától független életútra indul. A befogadó már ezzel a szuverén alkotással kerül kapcsolatba, mely hozzásegítheti egy másfajta világlátás, életélmény átéléséhez. A műalkotás és befogadója kapcsolatában immár fel sem merül az élet más területén beidegződött, az előítéletek miatt kialakuló elidegenítő viszonyulás. Ez az élmény hozzásegítheti befogadóját, hogy az élet bármely területén felszabadultabban viszonyulhasson valamilyen hátránnyal együtt élő embertársaihoz.
Jelen pályázatunkkal ilyen video alkotások létrejöttének elősegítéséhez szükséges, felkészítő tréningekhez, továbbá az önkéntes alkotók szakmai háttértámogatásához szükséges forrásokat, kiegészítő felszerelések beszerzéséhez még hiányzó anyagiakat szeretnénk előteremteni.
Célcsoport
Programunk kiterjed mindenféle fogyatékossággal együtt élő emberekre: mozgássérültekre, siketekre és nagyothallókra is, hiszen e módszer alkalmazható a bármely (látásukban nem sérült) fogyatékossággal együttélő csoportra.
A programban részvevők kiválasztásánál igyekszünk a hazai életformák mindegyikéből (zárt intézeti létforma, otthonház típusú elhelyezési forma, családban élők, ill. önálló életvitelt folytatók) felkérni néhány személyt, idővel mindenféle sérültségi problémával együttélő embertársunknak módot adva a megnyilvánulásra.
Tervezett konkrét tevékenység:
Programunk, mint az eddigiekből már kiderült nem terápiás célzatú, hacsak a társadalom egészének gondolkodásmódjában elérni kívánt változtatás igényét nem éretjük a “terápia” céljának.
Szeretnénk nyomon követni, hogy ennek az új kifejezési eszköznek a használatával: mi? miért? hogyan? kerül megfogalmazásra. Nem róluk, hanem általuk készült alkotásokon keresztül ismerhetjük meg őket!
E módszerrel végzett program-sorozat, a sérült személyek megismerésének, a velük való kommunikációnak, a róluk való gondolkodásnak új, eddig fel nem tárt területét nyithatja meg. A nézőt hozzásegítheti a sérült emberek jobb megismerésén túl, környezetükhöz való viszonyuk, esztétikai érzékenységük és kifejező készségük, értékítéletük stb. jobb megértéséhez. Így a velük való együttélés kiteljesedettebb formáihoz vezethetnek el bennünket.
A program megvalósításhoz szükséges minimális technikai eszközök (videokamerák, montírozást biztosító non-lineáris számítógépes rendszer részbeni kialakítása) a “Delegatoin of the European Commission to Hungary Phare Democracy Programme” támogatása révén beszerzés alatt van.
Várt eredmények
A sérült emberek megismerését nagyban szolgálhatja, ha ezekből az alkotásokból készített válogatások, a már említett klubszerű együtt “mozizások” közös élményként szélesebb nyilvánosság elé kerülve (körzeti- és országos televíziók) átélhető módon hozzáférhetővé válnának.
A nyilvánosság biztosítása szempontjából fontosnak tartjuk, hogy rendelkezésünkre álljon olyan saját felvételi és utómunkákat biztosító eszközpark, mellyel mind a helyi televíziók, mind országos televíziók számára is sugározható minőségű programokat tudunk készíteni. Így a saját magunk által előkészített, vagy készre gyártott programokat fel tudjuk ajánlani televíziós programoknak, melyek az igen magas műsor előállítási önköltség miatt, szívesen fogadják az olcsó, számukra minimális ráfordítást igénylő műsorperceket. (konkrét ígéreteink: MTV1, Duna TV)
Ez a gazdasági és technikai függetlenség alapja lehet, a sérült emberek életérzését, világlátását újszerű, hiteles – reményeink szerint egyre népszerűbb – bemutatásának. Ezen dokumentumok köré szervezett színes magazin-műsorok, valamint a meglevő műsorfolyamba illeszkedő, sajátos nézőpontú vélemények megjelenése, reményeink szerint nagymértékben segítheti a jelenleg érték- és szerepzavarban levő “épek” többségi társadalmát az előítéletektől való magszabadulásban, közös világunk elfogadásában, a kölcsönös értékeken alapuló együttélésben.
A videoprogramok további nyilvánossága az Internet. Így nincs akadálya, hogy az elkészült videoprogramok Interneten keresztül a Világhálón jelen levő, egész világ számára elérhető nyilvánosság elé kerülhessenek! Ez ma már elérhető közelségben levő álom.....
Az így létrejövő, immár nemzetközi léptékű nyilvánosság új lehetőséget nyithat a sérült embereknek, európai mértékű és értékű jelenlétet biztosítva saját társadalmunkban. Tudomásunk szerint is jelenlegű törekvés térségünkben nem működik.
Úgy gondoljuk Európához való közeledésünk egyik sarkköve az állampolgárok jogos igényeinek, jogos szükségleteinek megnyugtató szinten történő társadalmi kielégítése. Ehhez kívánunk programunkkal hosszú távon segítséget nyújtani. Ha e cél valóban fontos, úgy gondoljuk programunk képes lesz egyre szélesebb rétegek bevonására, és egyre jelentősebb erővel segíteni a fenti folyamatokat.

Továbblépés támogatási szükségletei:
Láncszem Magazin
pénzügyi támogatási igény:
· példányszám növeléséhez
· kéthavonkénti megjelenés gyakorisághoz
· színes megjelenéshez
· Cyrano szatirikus melléklet megjelentetéséhez
BeszéLáncszem
technikai fejlesztéséhez:
· Sérült emberek és laikusok számára is könnyen kezelhető professzionális
riporteri felvételi szettek (mini diszk, DAT magnó és mikrofonok) beszerzése
· Telefonos interjúk készítéséhez drótnélküli telefonok és magnófelvételt biztosító adapterek beszerzése
Nézőpont váltás
Video program technikai fejlesztéséhez:
· Fél-professzionális video camcorderek (Hi8, vagy DV system) beszerzése
· Nonlineáris editálás támogatásához nagykapcitású, gyors számítógép (Pentium II. 300 MHz, vagy ennek megfelelő Macintosh) beszerzése
· Felkészítő bentlakásos tréningek szervezéséhez, ill. a folyamatos alkotói folyamatok szakmai kíséréshez segítő szakemberek tisztelet díjának forrásbiztosítása
Internet
fejlesztéséhez
· Nagyteljesítményű, nagymemóriás háttérrel rendelkező számítógép és speciális szoftverek web oldal szerkesztéshez (multimédiás anyagok: hanganyagok, video, állókép, szöveg), tárolásához, továbbításához
· Kábeltelevíziós Internet hozzáférés elérése


Amennyiben tervünk megnyerte rokonszenvüket, kérjük erejükhöz mérten támogatásukkal segítsék megvalósítását.

Tisztelettel:

Liling Tamás
Alapítvány ügyvezetője

Dokumentumok