Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Nonprofit Képzési Műhely - háttéranyag és a 2006-os munkaprogram
Szerző:
Vercseg Ilona
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2006
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
magyar
Tárgyszavak:
nonprofit képzés
Állomány:
Nonprofit Képzési Műhely
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E
Előzmények
2000-ben a Miniszterelnöki Hivatal, a felsőoktatásban részt vevő hallgatók demokratikus felkészültségének növelése érdekében, munkacsoportot hívott életre a „Civil társadalom, nonprofit szervezetek” képzési program kidolgozására.
A program életre hívása annak a felismerésnek a jegyében történt, hogy a harmadik szektorral kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint az erre szerveződő állampolgári aktivitás nélkül nem létezik modern demokratikus társadalom. A MeH célul tűzte ki, hogy a 2000-es években a hazai felsőoktatás kereteiből ne kerüljön ki úgy hallgató, hogy legalább egy-két szemesztert ezekkel a kérdésekkel ne foglalkozott volna. Bármilyen szakterületen végezze is tanulmányait, legyen alkalma arra, hogy olyan tudást sajátíthasson el, amelynek birtokában majd segítője, kezdeményezője és partnere tud lenni a környezetében megfogalmazódó civil tevékenységeknek, szervezeteknek.
Az elkészült programot az ELTE Tanárképző Főiskolai Karának Művelődésszervező Tanszéke programalapítóként akkreditáltatta és a képzést bevezette. Az ELTE a MeH segítségével a programot bemutatta a hazai felsőoktatási intézmények érdeklődő képviselőinek és ajánlotta azt bevezetésre, melynek eredményeként további 20 felsőoktatási intézmény csatlakozott a programhoz.
A MeH, majd jogutódja, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium Civil Kapcsolatok Főosztálya, az ELTE TFK Művelődésszervező Tanszékével és a 20 felsőoktatási intézmény részvételével megalapította a Nonprofit Képzési Műhelyt (NKM). Az NKM fő célja és munkaformája a képzési programban érdekelt felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatszervezés és rendszeres tapasztalatcsere, a képzési program befogadásának és képzési tapasztalatainak elemzése, a tantárgyak folyamatos korszerűsítése. Az NKM munkája során intézménylátogatások és műhelymunkák szerveződtek, tanulmányok, értékelések születtek. Az NKM munkájába nem csak a felsőoktatási intézményeket igyekeztünk bevonni, de mindazokat, akik a harmadik szektorban jelentős képzési és szolgáltatási szerepet töltenek be, s a témát megjelenítik a felnőttképzésben is.
2004 utolsó negyedévétől a ICsSzEM Civil Kapcsolatok Főosztálya az NKM szervezésével az egyik programalapítót, a Közösségfejlesztők Egyesületét bízta meg.
A 2005-ös második találkozón a Műhely tagjai értékelték a bolognai folyamat és az újonnan hatályba lépett felsőoktatási törvény hatását a civil-nonprofit képzési formációkra és célul tűzték ki egy nonprofit akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés (FSz) alapításának és indításának mérlegelését, megvalósíthatósági tanulmányt készítését, a szakképzési program kidolgozását és az alapításra és indításra vállalkozó felsőoktatási intézmények konzorciumba tömörülésének kezdeményezését, az akkreditációs kérelem előkészítését.
Jelen
A 2006-os évben az NKM fő feladata ennek a vállalásnak a megvalósítása lesz, miközben továbbra is törekszünk az intézmények közötti kapcsolatszervezésre és tapasztalatcserére és igyekszünk bekapcsolni a téma oktatásában már járatos további szervezeteket, intézményeket is.
A Nonprofit Képzési Műhely 2006. évi programja:
Június 15
-én, csütörtökön egynapos
konferenciát
szervezünk
Budapesten
a felsőfokú szakképzés tartalmi irányultságának előkészítésére (a képzési szükségletek feltérképezése, javaslatok gyűjtésére). A konferenciára az NKM tagjain túl meghívjuk a CISZOK hálózat tagjait és a 15 legnagyobb civil foglalkoztató szervezet képviselőit.
Június 28-án Baján 10-17 óráig
szervezünk egy
egynapos NKM találkozó
t, melyen házigazdánk az Eötvös József Főiskola Művelődés és Társadalomelméleti Tanszéke lesz. Brachinger Tamás főiskola adjunktus bemutatja új, 50 kredites, nonprofit szervező szakirányukat és helyét az andragógus képzésben, majd a résztvevők műhelymunkája következik. A műhelymunka a tapasztalatok cseréjével és a NKM FSz programja megvalósíthatóságának kérdéseivel foglalkozik. Felállítjuk a képzési programot kidolgozó team-et, munkamegosztás szerveződik (modulok és felelőseik), megbízások születnek és felvázoljuk egy intézményközi konzorcium felállításának lehetőségeit és együttműködésének főbb körvonalait. (Azoknak, akik aznap már nem tudnak hazautazni, szállást biztosítunk!)
Október 13-14-én 2 napos, bentlakásos műhelymunkát
szervezünk a Civil Kollégium Alapítvány képzési központjában, Kunszentmiklós-
Kunbábonyban
. A műhelymunkában áttekintjük a szakképzési program kidolgozása során elért időszakos eredményeket, problémákat, kérdéseket és segítjük a programot kidolgozó team munkáját.
December 15-ig kezdeményezzük a
konzorciumba tömörülés
t és előkészítjük az FSz program
akkreditációs kérelmét
.
A nonprofit akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzési program elkészítéséhez szükségesek
előkészítő kutatások
is:
- Nonprofit képzési térkép készítése a Magyarországon folyó nonprofit szakértelmet növelő képzésekről – felsőoktatási, iskolarendszeren belüli és kívüli képzések (a min. 45 órás képzési időt alapul véve);
- Internetes kutatás az EU felsőoktatási intézményeiben létező képzések feltérképezése érdekében;
- A júniusi konferencián kérdőíves adatfelvétellel mérjük fel az FSz iránti elvárásokat, a képzési szükségleteket és javaslatokat.
E két kutatás legkésőbb június 30.-ra készül el, így információival segíteni tudja a FSz program kidolgozóit.
A NKM két találkozó közötti rendszeres munkaformája a
levelezőlista
, melyre folyamatosan lehet feliratkozni. Egy
nonprofit képzési weblap
fejlesztése és karbantartása, valamint a segítségnyújtás
a képző szervezetek honlapjai
nak fejlesztéséhez szintén megvalósítandó feladatunk.
Budapest, 2006. május 12.
dr. Vercseg Ilona
elnök
Dokumentumok