Közösségfejlesztés

Az adattár könyvtára
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A médiáról civil szervezeteknek
Szerző:
Takács András István szerk.
Sorozatcím:
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
1997
Kiadó:
DEMNET
Ár:
Terjedelem:
94 oldal
Nyelv:
Fordítás:
Tárgyszavak:
média, civil szervezetek
Állomány:
Megjegyzés:
Az angol nyelvű változat az Independent Journalism Foundation kiadványa alapján készült: szerkesztette Sarah Silver
Raktári jelzet:
K 545

Előszó a magyar kiadáshoz

Magyarországon az utóbbi években kezd ismét kiépülni a civil társadalom. Már a terminilógiai bizonytalanságok is jelzik, hogy ez a szféra most van (újjá)alakulóban. Bajban lennénk ha a többi között most azt kellene pontosan meghatároznunk, hogy nálunk valójában mi is tartozik a nonprofit szektorhoz. Ez szerencsére nem feladatunk, ám e segédkönyv szerkesztésekor lépten-nyomon ütköztünk olyan nehézségekbe, melyek abból fakadtak, hogy a mi körülményeink lényegesen eltérnek attól, mint amit a módszerek bemutatása során az amerikai szerzők természetes kiindulópontnak vettek. Csak néhány példa: a szükséges munkafeltételek között olykor nem is említik a telefon meglétét - annyira természetes, hogy van, hiszen nincs nagy infrastrukturális különbség a városok és a "vidéki" települések között, erőteljes, független helyi sajtót feltételeznek, amely igazi közvéleményformáló egy szűkebb közösségben, dohányzásellenes kampány-példákon mutatják be a média működését, feltételezik, hogy a média képviselője megkérdezi, hogy mikor idézheti szó szerint a nyilatkozót, és így tovább. A demokrácia, a civil társadalom működése olykor nem a mi viszonyainkat idézi fel, ami persze ez nem jelenti azt, hogy ne tanuljunk, ne vegyük át mindazt amit érdemes. Hogy mi is az átvételre méltó, azt az olvasónak a saját környezete lehetőségeivel összevetve kell eldöntenie.

Idehaza bizonytalan a szféra finanszírozása, az állam már nem, a polgárok még nem képesek eltartani azokat a közhasznú tevékenységeket, amelyekre egy modern társdalomnak pedig nagy szüksége van. Vajúdik a nonprofit-törvény, vitákat vált ki a személyi jövedelemadó egy százaléka felajánlásának lehetősége, egyesületek, alapítványok máról-holnapra tartják fenn magukat, nagyítóval keresve a támogatókat.

És mégis, a civil szféra feltartóztathatatlanul nyomul, országosan és a kisközösségekben is politikai, társadalmi tényezővé válik, mert épít a polgárok jó szándékaira, erőfeszítéseire, kezdeményezéseire - ezért is van már arra szükség, hogy médiamunkájukat egy kézikönyv segítse.

Kiadványunkban el kellett tekintenünk a tudományos apparátus (lábjegyzetek, hivatkozások) alkalmazásától, csupán azt a néhányat hagytuk meg, ami az eredeti szövegben olvasható volt. Ennek az oka, hogy bár számos PR, kommunikációs és egyéb szakkönyv hozzáférhető már magyar nyelven is, ezek a téma "magasröptű" megközelítése miatt általában nem alkalmasak, hogy konkrét, gyakorlati segítséget nyújtsanak a kérdésben többé-kevésbé járatlanoknak. Ez a könyv nem tudományos igénnyel készült, hanem a gyakorlati megoldásokhoz kíván útmutatót adni. Az újságíró-iskoláknak készült segédletek forgatása hasznos lehet, de a többnyire műjaji, szakmai kérdések beható tanulmányozása csak kevéssé segítheti a civil szervezetek sajtómunkáját.

Az olvasó nagyon jól érzékeli majd, hogy a könyv mely részei támaszkodnak az eredeti kiadvány szövegére, hol történt kiegészítés, ezért azokat külön nem jeleztük. Igyekeztünk magyarországi példákat is bemutatni, de meghagytuk az eredetieket is. Egyes szövegrészek az amerikai média-viszonyokat illetően talán számunkra szokatlanok lehetnek, mégis hasznosak, hiszen a sajtó, a média is egyre inkább nemzetközivé válik, nálunk is elterjednek majd a nyugati világban általános megoldások, módszerek, de nyilván meg is őrizzük majd a magyar sajátosságokat.

A Hálózat a Demokráciáért Program ezzel a kiadvánnyal is segíteni szeretné a hazai civil szervezetek sajtómunkáját, céljaik elérését, reméljük, hogy az elmúlt év médiapályázatának résztvevői is sikerrel forgatják majd.


Takács András István
1997. Január

A könyv teljes szövege Word formátumban: media.docmedia.zip

Az adattár könyvtára
Közösségfejlesztés